مطا لعه درمان PCO (تخمدانهای پر کیست) با استفاده از سوجوک تراپی

بسیاری از خانم ها از انواع داروهای کلاسیک و متداول  برای درمان تخمدانهای پر کیست P.C.O) ) استفاده کرده اند در حالیکه در این درمان ها معمولا عوارض جانبی زیادی پس از درمان بروز می کند . بهمین دلیل تعدادی از خانم ها به طب جایگزین روی آورده اند . یکی از شاخه های اصلی طب جایگزین طب سوزنی است که به نظر برسد در درمان P.C.O موفق عمل کرده است . بیش لز سه هزار سال است که طب سوزنی در چین استفاده می شود و حتی شواهدی در دست است که قبل از چین در اروپا نیز این روش درمانی به کار گرفته می شده است .

مهمترین بهره طب سوزنی در درمان P.C.O تنظیم دوره پریود است . همچنین نشان داده شده که در کاهش وزن ، کاهش سر درد و اصلاح خلقیات ( مود ) نیز کمک می نماید .

یکی از انرژی های هومو رطوبت است که کنترل وضع دینامیکی بدن – کنترل مایعات بدن – کنترل سیستم لنفاتیک و چربی را به عهده دارد این نیرو وضعیت بدن را در حال تعادل نگه داشته باعث برخی حرکات بدن و روان صحبت کردن می شود و اگر همین انرژی رطوبت در حالت متضاد یعنی هترو قرار بگیرد نتیجه آن ازدیاد ترشحات و خروج آن به صورت Rhinorrhea – Lacrimation - Diarrhea  - پولی ادری و سرفه های خلطی خواهد بود و اگر این انرژی در وضعیت هومو قرارداشته باشد احتباس مایعات در بدن – کونژسیون – پتوز جابجایی اندام ها مثل پایین افتادگی – هرنی – ادم – عدم تمایل به حرکات و ایجاد کیست ها خواهد بود .

در یک سال گذشته 9 نفر برای درمان P.C.O به اینجانب مراجعه کرده اند بعضی از آنها تا سه سال تحت درمان دارویی همکاران محترم زنان قرار داشتند یک نفر از این عده نتیجه مثبت از طب سوزنی نگرفت و یک نفر دیگر به دلیل مسافرت درمان را نیمه کاره رها کرد ولی علایم بالینی گویای بهبودی او بود ولی چون سونوگرافی انجام نشد او را نیز درمان نشده در نظر گرفته شد و 7 نفر نتیجه مثبت گرفته اند . سه نفر از این عده باردار شده اند که 2 نفر آنها زایمان کرده اند و نفر سوم نیز در ماه هفتم بارداری است .

در کل می توان ادعا کرد که در حدود 77% بیماران مراجعه کننده نتیجه مثبت گرفته اند .

نتايج بدست آمده دراین مطالعه و مطالعات قبلی انجام شده نشان داد که طب سوزنی ممکن است به عنوان اولين درمان برای P.C.O به بیماران توصيه شود .

 frequently asked question (p.c.o.)

1-what is polycystic ovary syndrom

2-how many women have polycystic ovary syndrom.

3-dose polycystic ovary syndrom run in families?

4-what are the symptom of p.c.o

5-dose p.c.o change at menopause?

6-what teste are used to diagnosis?

7-how dose p.c.o affect a woman while pregnant/?

8-dose p.c.o put woman at risk for other health problem

9-how can i cope with the emotional effects of p.c.o

فیزیو لوژی تخمدان :

در نخستین ماه زندگی رویانی گروه کوچکی از سلول های زایا از کیسه زرده به گناد های اوله مهاجرت میکنند و در آنجا تقسیم شده به اووگونی تبدیل می شوند تقسیم ها با چنان شدتی صورت می گیرد که در ماه 2 رحمی 600000  و در ماه 5 هفت میلیون اووگونی وجود دارد .

اینها اووسیت های اولیه هستند که توسط سلولهای فولیکولی احاطه و در یک روند تخریبی اکثر آنها از بین می روند و در حوالی دوران بلوغ تخمدانها در حدود 300000 اوسیت دارند .

رشد فولیکولها توسط هورمون محرکه فولیکول از هیپوفیز ترشح می شود تحریک می شود

. F.S.H رشد فیلوکول و ساخت استروژن توسط سلول های گرانولوزا را تحریک می کند و هورمون لوتئییزه  کننده ( L.H ) موجب تخمک گذاری می شود .

علت ژنتیکی بالا رفتن L.H هنوز مشخص نیست و جالب توجه اینکه نه بالا رفتن L.H  و نه افزایش مقاومت نسبت به انسولین به تنهایی می تواند ایجاد کننده P.C.O باشد

 بلکه این دو عامل با کمک یکدیگر P.C.O را ایجاد می کنند یعنی Synergism دارند .

چاقی که در 50% الی 60% این ها دیده می شودممکن است باعث بالا رفتن مقاومت نسبت به انسولین در خانم های Obes و Nonobes دیده می شود بنابراین بیماران Nonobes  نیز ممکن است این مقاومت نسبت به انسولین را داشته باشند ولی در افراد چاق سطح آن بالاتر است .

درمان PCO

بسیاری از خانم ها از انواع داروها برای درمان P.C.O استفاده کرده اند در حالیکه در این درمان ها معمولا عوارض جانبی زیادی پس از درمان بروز می کند . این دلیلی است که تعدادی از خانم ها به طب جایگزین روی آورده اند . یکی از شاخه های اصلی طب جایگزین طب سوزنی است که به نظر برسد در درمان P.C.O موفق عمل کرده است .

سابقه درمان با طب سوزنی

بیش لز سه هزار سال است که طب سوزنی در چین استفاده می شود و حتی شواهدی در دست است که قبل از چین در اروپا نیز این روش درمانی به کار گرفته می شده است .

ازدیدگاه طب سوزنی

اساس طب سوزنی بر پای این واقعیت است که بدن دارای مسیر های عبوری است که به آن مریدین گفته می شود .

مریدین به تعدادی از ارگانها و سیستم ها متصل است  و چنانچه انرژی در هر یک از این راه ها مسدود گردد با درد – بیماری و عملکرد ناقص آن عضو مواجه می شوید و برای اصلاح و ایجاد تعادل سوزن های مخصوص طب سوزنی استفاده می شود .

مهمترین بهره طب سوزنی در درمان P.C.O تنظیم دوره پریود است . همچنین نشان داده شده که در کاهش وزن ، کاهش سر درد و اصلاح خلقیات ( مود ) نیز کمک می نماید .

فلسفه درمان با طب سوزنی

در دنیای حقیقی نیروی Neutro نیروهای هومو و هترو را کنترل و بین آنها بالانس بر قرار می کند برای درک بهتر این موضوع می توان اتم را مثال زد که دارای الکترون ، پروتن و نوترون است و حالت تعادلی دارد .

در بدن انسان این نیرو ها هموستازی را بر قرار کرده و تعادل بین بدن و عوامل خارج از بدن را کنترل و بالانس ایجاد می کند و در چنین حالت هایی است که می توان سلامتی را مطرح کرد . اگر این بالانس از بین برود بیماری به وجود می آید .

یکی از انرژی های هومو رطوبت است که کنترل وضع دینامیکی بدن – کنترل مایعات بدن – کنترل سیستم لنفاتیک و چربی را به عهده دارد این نیرو وضعیت بدن را در حال تعادل نگه داشته باعث برخی حرکات بدن و روان صحبت کردن می شود و اگر همین انرژی رطوبت در حالت متضاد یعنی هترو قرار بگیرد نتیجه آن ازدیاد ترشحات و خروج آن به صورت Rhinorrhea – Lacrimation - Diarrhea  - پولی ادری و سرفه های خلطی خواهد بود و اگر این انرژی در وضعیت هومو قرارداشته باشد احتباس مایعات در بدن – کونژسیون – پتوز جابجایی اندام ها مثل پایین افتادگی – هرنی – ادم – عدم تمایل به حرکات و ایجاد کیست ها خواهد بود .

انرژی داغی ما در انرژی رطوبت است و کنترل سیستم عصبی و آندوکرین است .

AH داغی سیستم عصبی را و UM داغی آندوکرین را کنترل می کند . داغی همچنین کنترل کننده 6QI است . تمام ارگانیسم بدن با 6QI در ارتباط بوده و فیزیک و متا فیزیک نیز تحت کنترل انرژی داغی است اگر انرژی داغی بالا باشد تمام ارگانها و سیستم ها در سطح فیزیک و متافیزیک کامل است و اموشن نیز تحت کنترل است . پس این یک آدم موفق است تمام سیستم عصبی را با انرژی شاخه ای گرما در داغی میتوان درمان کرد .

مغز اطلاعات را آنالیز می کند و همزمان Emotion خود را نشان می دهند .

ارگانهای یان ( رحم در خانم ها و اندام تناسلی مردان ) روی انرژی داغی درمان می شود . تخمدانا و بیضه ها بایین سرما معالجه می شوند یعنی سرما در درون داغی

بررسی مطالعات انجام شده

 بررسی مطالعات انجام شده در 20 سال اخیر بیانگر اینست که درمان P.C.O با طب سوزنی در اروپا به طور جدی مطالعه شده .

در یک مطالعه کوچک روی 5 بیمار تمام آنها به پریود های منظم خود برگشته اند .

درمطالعه دیگر 24 نفر با طب سوزنی در مدت 2 الی 3 ماه درمان شه اند 9 نفر از آنها ( 38% ) تخمک گذاری منظم پیدا کرده اند .

در این مطالعه آنها که سطح تستوسترون و انسولین بالا داشته اند نتیجه کمتری از درمان گرفته اند .

رفرانس British Medical Acupuncture Society 2009

در مطالعه دیگر روی 20 خانم که در آخرین چاپ نشریه

 American Journal of  physiolojy 21 july 2009   منتشر شده

درمان  3 بار در هفته  به مدت 4 ماه انجام شد

 در 2 گروه مختلف (با گروه کنترل ) مشخص شده که آنها که با طب سوزنی درمان شده اند سیکل قائدگی منظمی هم پیدا کرده اند .

در مطالعه دیگری در دانشگاه گوتنبرگ سوئد نشان داده شده که طب سوزنی می تواند به درمان P.C.O کمک شایانی بنماید . 24 زن که دارای پریود نا منظم و یا قطع پریود بودند بعد از 10 الی 14 بار در مدت 3 ماه 38 درصد آنها به تخمک گذاری منظم برگشته اند .

در مطالعه دیگری با استفاده از الکترو اکو پانکچر 80 بیمار مورد مطالعه با طب سوزنی و رژیم غذایی قرار گرفته اند و 33% به درمان جواب مثبت داده اند .

نتایج درمان با طب سوزنی در این مطالعه

در یک سال گذشته 9 نفر برای درمان P.C.O به اینجانب مراجعه کرده اند بعضی از آنها تا سه سال تحت درمان دارویی همکاران محترم زنان قرار داشتند یک نفر از این عده نتیجه مثبت از طب سوزنی نگرفت و یک نفر دیگر به دلیل مسافرت درمان را نیمه کاره رها کرد ولی علایم بالینی گویای بهبودی او بود ولی چون سونوگرافی انجام نشد او را نیز درمان نشده در نظر می گیریم ولی 7 نفر نتیجه مثبت گرفته اند . سه نفر از این عهده باردار شده اند که 2 نفر آنها زایمان کرده اند و نفر سوم نیز در ماه هفتم بارداری است .

در کل می توان ادعا کرد که در حدود 77% بیماران مراجعه کننده نتیجه مثبت گرفته اند .

نتیجه گیری نهائی

نتايج بدست آمده دراین مطالعه و مطالعات قبلی انجام شده نشان داد که طب سوزنی ممکن است به عنوان اولين درمان برای P.C.O توصيه شود .

 

حسین اشراقی

+98 21 77257621

 

 

 

 
   
 

SuJokIran © 2010 SuJokIran.com